WA State Skeet Titles - 21-22 August 2010

High Gun
Event 1. 50 Target 20 Gauge
WA State Skeet Championship
Category
Winner’s Name
State
Score
Overall
Craig O'Neill  
QLD
242-250
Veterans
Ray Wendt  
WA
194-250
Ladies
Amanda House 
WA
223-250

 

 

Placing
Winner’s Name
State
Score
Overall
Dave Knight
WA
50-50
1st AA Grade
Shane O'Brien
WA
93-93
2nd AA Grade
Mark Fanning
QLD
92-93
3rd AA Grade
Colin Gilbert
WA
60-61
1st A Grade
Clem Bertini
WA
49-50
2nd A Grade
Ray Wendt
WA
47-50
3rd A Grade
Jim Chandler
WA
44-50
1st B Grade
Jon Dyas
WA
46-50
2nd B Grade
Amanda House
WA
49-50
3rd B Grade
Jason Marsden
WA
48-50
1st C Grade
David Dickson
WA
49-50
2nd C Grade
Kevin Jones
WA
46-50
3rd C Grade
Maurie Goldman
WA
52-53
Ladies
Amanda House
WA
45-50
Juniors
Josh Fleahy
WA
34-50
Veterans
Ray Wendt
WA
47-50
Event 2. 50 Target WA
State Skeet Doubles Championship
Event 3. 50 Target WA
State Skeet Handicap
Placing
Winner’s Name
State
Score
Overall
Mark Fanning 
QLD
49-50
1st AA Grade
Craig O’Neill
QLD
TBA
2nd AA Grade
Shane O’Brien
WA
92-93
3rd AA Grade
Colin Gilbert
WA
TBA
1st A Grade
Mike Voke
WA
45-50
2nd A Grade
David Fox
WA
44-50
3rd A Grade
Steve Saunders
WA
41-50
1st B Grade
Bruce Wellington
WA
47-50
2nd B Grade
Vince Marney
WA
45-50
3rd B Grade
Dave Knight
WA
44-50
1st C Grade
Kevin Jones
WA
45-50
2nd C Grade
Geoff Pearson
WA
40-50
3rd C Grade
David Dickson
WA
42-50
Ladies
Amanda House
WA
42-50
Juniors
Josh Fleahy
WA
31-50
Veterans
Vince Marney
WA
45-50
Placing
Winner’s Name
State
Score
1st
David Knight
WA
112/115
2nd
Amanda House
WA
-
3rd
Greg Wullf
WA
-
4th
Ray Wendt
WA
-
5th
Russell Jaggard
WA
-
6th
Mauri Goldman
WA
-
7th
David Fox
WA
-
8th
Kevin Jones
WA
-
9th
Luke Wakeling
WA
-
10th
Greg Fleay
WA
-
Ladies
Amanda House
WA
50/50
Juniors
Josh Fleahy
WA
42/50
Veterans
Ray Wendt
WA
49/50




Event 4. 100 Target WA
State Skeet Championship

Placing
Winner’s Name
State
Score
Overall
Ray Wendt  
WA
98-100
1st AA Grade
Craig O’Neill
QLD
126-129
2nd AA Grade
Marco Ponto
WA
125-126
3rd AA Grade
Colin Gilbert
WA
121-125
1st A Grade
Mike Voke
WA
96-100
2nd A Grade
David Knight  
WA
94-100
3rd A Grade
Steve Saunders
WA
94-100
1st B Grade
Bruce Wellington
WA
99-106
2nd B Grade
Steve Coghlan
WA
98-106
3rd B Grade
Vince Marney
WA
94-106
1st C Grade
Trevor McDonald
WA
93-100
2nd C Grade
Stuart Johnson
WA
91-100
3rd C Grade
Maurie Goldman
WA
86-100
Ladies
Amanda House
WA
86-100
Juniors
Josh Fleahy
WA
85-100
Veterans
Ray Wendt
WA
98-100