NSW State Skeet Titles - 10-12 August 2012

High Gun Winners
Event 1. 50 Target 20 Gauge
NSW State Skeet Championship
Category
Winner’s Name
State
Score
Overall
Harry Bader  
NSW
296-300
AA Grade
Michael Buttigieg  
VIC
295-300
A Grade
Todd Pickering 
VIC
288-300
B Grade
Michael Kruger-Davis
NSW
281-300
C Grade
Craig Stephen
VIC
251-300
Veterans
John Guberina 
NSW
290-300
Ladies
Lorraine Hughes
QLD
284-300
Juniors
Eddy Elder 
VIC
288-300

 

 

Placing
Winner’s Name
State
Score
Overall
Shane Bennett
NSW
85-85
1st AA Grade
Leigh Roberts  
VIC
61-61
2nd AA Grade
David O'Sullivan 
VIC
60-61
1st A Grade
Todd Pickering 
VIC
50-50
2nd A Grade
Rodney Kneipp
ACT
49-50
1st B Grade
Sim-Hee Neoh
SA
49-50
2nd B Grade
Tracey Ashton 
QLD
48-50
1st C Grade
Craig Stephen
VIC
47-50
2nd C Grade
Logan Wemyss  
NSW
44-50
Veterans
Sim-Hee Neoh
SA
49-50
Ladies
Tracey Ashton 
QLD
48-50
Juniors
Christian Lagos
VIC
47-50
Event 2. 50 Target 28 Gauge
NSW
State Skeet Championship
Event 3. 50 Target NSW
State Skeet Doubles Championship
Placing
Winner’s Name
State
Score
Overall
Michael Buttigieg  
VIC
64-64
1st AA Grade
Eddy Elder 
VIC
63-64
2nd AA Grade
John Guberina 
NSW
62-63
1st A Grade
Laurence (Locky) Irons 
VIC
61-62
2nd A Grade
Neal Dimmick
QLD
60-62
1st B Grade
Dan Lagden
NSW
48-50
2nd B Grade
Michael Kruger-Davis
NSW
47-50
1st C Grade
Donald Badewitz
NSW
44-50
2nd C Grade
Craig Stephen
VIC
38-50
Veterans
John Guberina 
NSW
50/50
Ladies
Lorraine Hughes
QLD
47/50
Juniors
Eddy Elder 
VIC
50/50
Placing
Winner’s Name
State
Score
Overall
Laurie Chelepy  
QLD
57-58
1st AA Grade
Shane O'Brien
WA
64-66
2nd AA Grade
Harry Bader  
NSW
63-66
1st A Grade
Daniel Wear
NSW
55-58
2nd A Grade
James Curtis
NSW
57-62
1st B Grade
Chris Everett
NSW
48-50
2nd B Grade
Michael Kruger-Davis
NSW
46-50
1st C Grade
Logan Wemyss  
NSW
44-50
2nd C Grade
Craig Stephen
VIC
40-50
Veterans
John Guberina 
NSW
48-50
Ladies
Sarah Bennett
NSW
46-50
Juniors
Daniel Wear
NSW
47-50
Event 4. 50 Target NSW
State Skeet Handicap

Event 5. 100 Target NSW
State Skeet Championship

Placing
Winner’s Name
State
Score
1st
Paul Johnston
VIC
305-306
2nd
Peter Vella
NSW
304-305
3rd
Alberto Muoio 
NSW
247-248
4th
Glen Walker
QLD
212-213
5th
James Curtis
NSW
195-196

 

Placing
Winner’s Name
State
Score
Overall
Paul Johnston
VIC
139-139
1st AA Grade
Harry Bader  
NSW
138-139
2nd AA Grade
Glenn Clarke
VIC
111-112
1st A Grade
Mark Corbett 
NSW
133-135
2nd A Grade
Neal Dimmick 
QLD
132-134
1st B Grade
Sim-Hee Neoh
SA
96-100
2nd B Grade
-
-
-
1st C Grade
Mark Rosenboom  
NSW
98-100
2nd C Grade
Doug Watchorn
NSW
88-100
Veterans
Neal Dimmick 
QLD
99-100
Ladies
Lorraine Hughes
QLD
98-100
Juniors
James Willett
NSW
99-100