NSW State Skeet Titles - 14-17 August 2009

High Gun Winners
Event 1. 50 Target 20 Gauge
NSW State Skeet Championship
Category
Winner’s Name
State
Score
Overall
Paul Johnston  
VIC
295-300
AA Grade
Julian Lucchitti  
NSW
245-250
A Grade
Jeff Martin 
NSW
241-250
B Grade
David Douglas 
NSW
241-250
C Grade
Stephen Bell  
NSW
231-250
Veterans
John Guberina
NSW
244-250
Ladies
Alison Farish 
VIC
227-250
Juniors
Joshua Bell 
NSW
231-250
Sub-Juniors
Chris Barber 
NSW
194-250

 

 

Placing
Winner’s Name
State
Score
Overall
Paul Johnston  
VIC
137-137
1st AA Grade
Adrian Cousens
VIC
113-114
2nd AA Grade
Peter Vella
NSW
85-86
1st A Grade
Shane O'Brien 
WA
136-137
2nd A Grade
Locky Irons 
VIC
72-74
1st B Grade
Doug Blewitt
NSW
52-54
2nd B Grade
John Dyas 
NSW
51-54
1st C Grade
Alison Farish 
VIC
60-64
2nd C Grade
Trevor O'Connell
VIC
59-64
Veterans
John Guberina
NSW
50-50
Ladies
Alison Farish 
VIC
60-64
Juniors
David Douglas
NSW
44-50
Sub-Juniors
Chris Barber 
NSW
34-54
Event 2. 50 Target NSW
State Skeet Handicap

Event 3. 100 Target NSW
State Skeet Championship

Placing
Winner’s Name
State
Score
1st
Stephen Bell
NSW
174-180
2nd
David Douglas
NSW
173-180
3rd
David Pope
VIC
124-129
4th
Michael Kruger-Davis
NSW
77-80
5th
Peter McWilliam
NSW
63-68
Placing
Winner’s Name
State
Score
Overall
Paul Johnston  
VIC
100-100
1st AA Grade
Martin Perry
WA
121-122
2nd AA Grade
Glen Clarke
NSW
120-122
1st A Grade
Reg Coombes
SA
98-100
2nd A Grade
Rod Nicholson
NSW
97-100
1st B Grade
David Douglas
NSW
98-100
2nd B Grade
Frank Hedley
NSW
97-100
1st C Grade
Alison Farish 
VIC
93-100
2nd C Grade
Jack Cunningham
NSW
92-100
Veterans
John Guberina
NSW
99-100
Ladies
Alison Farish 
VIC
93-100
Juniors
David Douglas
NSW
98-100
Sub-Juniors
Ross Tourgelis
NSW
83-100
Event 4. 50 Target NSWCTA
Skeet Championship
Event 5. 50 Target NSW
State Skeet Doubles Championship
Placing
Winner’s Name
State
Score
Overall
Gil Farish
VIC
127-127
1st AA Grade
John Guberina
NSW
126-127
2nd AA Grade
Paul Johnston  
VIC
89-90
1st A Grade
Jeff Martin 
NSW
64-65
2nd A Grade
David Cunningham
NSW
56-57
1st B Grade
Michael Kruger-Davis
NSW
63-64
2nd B Grade
David Douglas
NSW
49-50
1st C Grade
Chris Barber 
NSW
45-50
2nd C Grade
Jack Cunningham
NSW
52-58
Veterans
John Guberina
NSW
50/50
Ladies
Leonie Johnston
VIC
52/58
Juniors
David Douglas
NSW
49/50
Sub-Juniors
Chris Barber 
NSW
45/50
Placing
Winner’s Name
State
Score
Overall
Julian Lucchitti  
NSW
68-70
1st AA Grade
Peter Vella
NSW
67-70
2nd AA Grade
Naseem Malouf
NSW
54-58
1st A Grade
John Cassin
NSW
47-50
2nd A Grade
Jeff Martin 
NSW
50-54
1st B Grade
Justin Hayden
VIC
48-50
2nd B Grade
David Douglas
NSW
46-50
1st C Grade
Nic Tourgelis
NSW
47-50
2nd C Grade
Peter Dent
NSW
46-50
Veterans
John Guberina
NSW
47-50
Ladies
Leonie Johnston
VIC
43-56
Juniors
David Douglas
NSW
46-50
Sub-Juniors
Ross Tourgelis
NSW
-